Συμμετοχή στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο στην Πράγα

Γράφτηκε από τον/την Ελένη.

Το σχολείο μας συμμετείχε με μεγάλη επιτυχία στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο στην Πράγα, παρουσιάζοντας τις παραδοσιακές ελληνικές πίτες και κυρίως τις πίτες της Θεσσαλίας.

Η ομάδα των μαθητριών, που εκπροσώπησαν το σχολείο μας, επέστρεψε με μεγάλη ικανοποίηση και υπερηφάνεια. Πρόκειται για ένα ιδιαίτερο μαθητικό συνέδριο  με πολλαπλά οφέλη για τα παιδιά αλλά και τους καθηγητές. Το 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο διεξήχθη 1 – 5  Μαρτίου 2024 στην Πράγα, η οποία υπήρξε μία από τις Πολιτιστικές Πρωτεύουσες της Ευρώπης το 2000. Στο συνέδριο συμμετείχαν περισσότερα από 100 σχολεία (Γυμνάσια και Λύκεια) από την Ελλάδα, την Κύπρο, την Ιταλία και την Τουρκία και πραγματοποιήθηκε υπό την Αιγίδα του Συμβουλίου της Ευρώπης και την Αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου. Σκοπός του Συνεδρίου ήταν η γνωριμία των Ελλήνων και Ευρωπαίων μαθητών με τον θεσμό της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης και ταυτόχρονα η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα πολιτισμού, περιβάλλοντος και επιστημών.

Το συνέδριο αποτέλεσε μια εξαιρετική ευκαιρία για τις μαθήτριες που συμμετείχαν να ασχοληθούν με την άυλη πολιτιστική κληρονομιά (το θέμα της εργασίας τους), αποκτώντας εξοικείωση με τις πρακτικές των συνεδριακών παρουσιάσεων αλλά και αποκτώντας διεθνή εμπειρία. Η μαθητική ομάδα εντυπωσίασε με την ιδιαίτερη παρουσίαση της, αφού ελληνικές και ξένες μαθητικές ομάδες είχαν την ευκαιρία να μάθουν, να δουν και να γευτούν παραδοσιακές ελληνικές πίτες και κυρίως την πιο αντιπροσωπευτική της Θεσσαλίας, τον γνωστό πλαστό.

Οι πολλαπλές εμπειρίες, της δημιουργίας και της παρουσίασης του υλικού, καθώς και της συνεργασίας, αποτέλεσαν βιωματική μάθηση για τις μαθήτριες. Συνολικά οκτώ μαθήτριες (Έλενα Βαρμπομπίτη, Ευαγγελία Κουρσοβίτη, Έλενα Μπαμπαλή, Ευαγγελία Μπλέκα, Τερέζα Νιανιοπούλου, Βασιλεία Ρίζου, Αναστασία Συργκάνη, Μυρτώ Τζίκα) της Β΄ και Γ΄ τάξης με συνοδούς καθηγήτριες την Κυριακή Γουρζιώτη και τη Λυδία Παναγιωτούλη ταξίδεψαν για πέντε μέρες στη «χρυσή πόλη» σε ένα ταξίδι γεμάτο γνώσεις και εμπειρίες.

Πέρα από την παρουσία στο συνέδριο, το ταξίδι των παιδιών και των καθηγητριών τους περιελάμβανε γνωριμία με την Πράγα και τα κορυφαία αξιοθέατά της: το Κάστρο και τον Καθεδρικό του Αγίου Βίτου, τη Γέφυρα του Καρόλου, την Παλιά Πόλη, το περίφημο Αστρονομικό Ρολόι, το Κτήριο που χορεύει και τον Μολδάβα ποταμό.

Η ομάδα του σχολείου μας γύρισε γεμάτη γνώσεις, εμπειρίες και εικόνες οι οποίες θα μείνουν ανεξίτηλες στη μνήμη όσων συμμετείχαν.