Ασφαλής Οδική Κυκλοφορία

Γράφτηκε από τον/την Ελένη. Posted in Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ενημέρωση των μαθητών της Γ´ τάξης με θέμα «Ασφαλής συμπεριφορά στο δρόμο – Κανόνες οδικής κυκλοφορίας», από τον Αστυνόμο Β´ Αχιλλέα Γκούτσια, Αξιωματικό του Τμήματος Τροχαίας Τρικάλων.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων και με πρωτοβουλία της διδάσκουσας καθηγήτριας Σταματικής Μαρούση.

Ο κ. Αχιλλέας Γκούτσιας, με μια εξαίρετη ομιλία και με χρήση διαδραστικών μέσων κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά θέτοντας ερωτήσεις και εκφέροντας απόψεις σε όλη τη διάρκεια της παρουσίασης. Ο κ. Γκούτσιας αναφέρθηκε στους κανόνες κυκλοφοριακής συμπεριφοράς και ζήτησε από τους μαθητές να εντοπίσουν τα λάθη που οδηγούν σε ατυχήματα, με συγκεκριμένα παραδείγματα. Είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα υπήρχαν τροχαία ατυχήματα εάν δεν υπήρχε έστω και μια παραβίαση κανόνα του κώδικα οδικής κυκλοφορίας. Στους μαθητές μας δόθηκε η ευκαιρία να προβληματιστούν για τις συνέπειες της παραβίασης ΚΟΚ και να αντιληφθούν τη σημασία της πρόληψης στην αποφυγή ατυχημάτων.

Η διεύθυνση του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων ευχαριστεί θερμά την Τροχαία Τρικάλων και τον κ. Αχιλλέα Γκούτσια, που πρόθυμα αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και πραγματοποίησε μια τόσο σημαντική για την ασφάλεια των μαθητών μας ενημέρωση.