Γιορτή Τριών Ιεραρχών

Γράφτηκε από τον/την Ελένη. Posted in Εκδηλώσεις

Την 30ή Ιανουαρίου 2024, ημέρα εορτής των Τριών Ιεραρχών, οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας εκκλησιάστηκαν στον Ιερό Ναό Αγίου Αθανασίου Μπάρας, όπου και άκουσαν ομιλία για τη ζωή και την προσφορά τους.

Μετά τον εκκλησιασμό, χωριστήκαμε σε τρία μεγάλα τμήματα ανά τάξη και κατευθυνθήκαμε σε τρεις διαφορετικούς προορισμούς.

Η Α´ Γυμνασίου επισκέφτηκε το Δίδυμο Οθωμανικό Λουτρό και το Μουσείο Τσιτσάνη. Στο ισόγειο του κτιρίου των παλιών φυλακών ο φιλόλογος Νικόλαος Λεμονάς ξενάγησε τους μαθητές στο λουτρό, που αποτελεί αξιόλογο δείγμα της Οθωμανικής Αρχιτεκτονικής και χαρακτηρίζεται ως «δίδυμο», λόγω του ότι χωρίζονταν σε ανδρικό και γυναικείο. Η μουσικός του σχολείου Αθηνά Παναγοπούλου ξενάγησε τους μαθητές στον πρώτο όροφο και τους μίλησε για τη ζωή και το έργο του Βασίλη Τσιτσάνη.

Η Β´ Γυμνασίου περιηγήθηκε στο Βαρούσι και θαύμασε την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική των παλιών διώροφων αρχοντικών. Η θεολόγος του σχολείου Γεωργία Αντωνούλα τόνισε στους μαθητές την μετάβαση από τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, δείγμα του οποίου αποτελεί το γειτονικό Ασκληπιείο, στον χριστιανικό πολιτισμό, όπως εκφράζεται μέσα από την αρχιτεκτονική των εκκλησιών του Βαρουσίου.

Τέλος η Γ´ Γυμνασίου ξεναγήθηκε από τον φιλόλογο Κωνσταντίνο Μιχαλάκη στην Εβραϊκή Συναγωγή. Οι μαθητές διαπίστωσαν τις ομοιότητες και τις διαφορές με τους χριστιανικούς ναούς και ενημερώθηκαν για την ιστορία της Εβραϊκής Κοινότητας των Τρικάλων, καθώς και για τους Εβραίους συμπολίτες μας που έχασαν τη ζωή τους κατά το ολοκαύτωμα.

Οι Τρεις Ιεράρχες είναι οι προστάτες της παιδείας. Παιδεία δεν είναι μόνο η απόκτηση γνώσεων. Παιδεία είναι η αγάπη προς τον πολιτισμό μας, παιδεία είναι η ικανότητα να κρατάμε τα καλά στοιχεία από άλλους πολιτισμούς και να απορρίπτουμε τα κακά, παιδεία είναι η απουσία φανατισμού και ο σεβασμός στις διαφορετικές από τη δικιά μας πολιτιστικές παραδόσεις.

Ευχόμαστε και του χρόνου να τιμήσουμε τους Τρεις Ιεράρχες με ανάλογες αξιόλογες δράσεις.