Επίσκεψη μαθητών του 4ου Γυμνασίου «Γιώργος Σεφέρης» στο 7ο ΓΕΛ Τρικάλων

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου «Γιώργος Σεφέρης»,  επισκέφτηκαν το εργαστήριο Ρομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στο  πλαίσιο  του Project για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό συνοδευόμενοι από την υποδ/ντρια του σχολείου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον υπεύθυνο του εργαστηρίου Ρομποτικής, για την ρομποτική και τις προοπτικές της καθώς και για τη δημιουργία και τον εξοπλισμό του εργαστηρίου. Επίσης, ενημερώθηκαν για τις δραστηριότητες που αναπτύσσουν οι μαθητές της ομάδας, τις διακρίσεις που πέτυχαν  και είδαν ρομποτικές κατασκευές που δημιούργησαν τα μέλη της ομάδας. Η εκπαιδευτική επίσκεψη τελείωσε αφού πρώτα οι μαθητές πέταξαν ένα Drone, γεγονός που τους ενθουσίασε.

Ευχαριστούμε το Δ/ντή και το σύλλογο διδασκόντων του 7ου ΓΕΛ για την δυνατότητα που μας παρείχαν να επισκεφτούμε το εργαστήριο  Ρομποτικής του σχολείου καθώς και για την ενημέρωση που μας προσφέρθηκε για τα επαγγέλματα Ρομποτικής.

Ευχόμαστε στην ομάδα Ρομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων πάντα επιτυχίες.

Η υποδ/ντρια και οι μαθητές

του 4ου γυμνασίου Τρικάλων «Γ. Σεφέρης»