Το 4ο Γυμνάσιο στον ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ

Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Β και Γ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο Πνευματικό Κέντρο του δήμου μας τη συναρπαστική ιστορία της κλασικής λογοτεχνίας «Όλιβερ Τουίστ» του Τσαρλς Ντίκενς, από την παιδική σκηνή Ροντίδη του σύγχρονου θεάτρου θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές μας παρακολούθησαν τις περιπέτειες του μικρού παιδιού που γεννιέται στη Βικτωριανή Αγγλία ορφανό, μέσα στη φτώχεια και την εξαθλίωση και έρχεται από την τρυφερή του ηλικία αντιμέτωπο με την σκληρότητα και την απανθρωπιά του κόσμου. Ο μικρός Όλιβερ καταφέρνει να επιβιώσει στην ωμή αγριότητα της εποχής του. Ακόμη και όταν όλα ήταν εναντίον του, δεν τον εγκατέλειψαν η καλοσύνη και η τιμιότητα. Οι μαθητές μας συγκινήθηκαν από το θάρρος και την δύναμη του μικρού ήρωα. Ο Όλιβερ Τουίστ γίνεται παράδειγμα προς μίμηση για τον τρόπο με τον οποίο διεκδικεί μια καλύτερη ζωή, την ζωή που του αξίζει!

Ο Ντίκενς δήλωσε ότι με τις περιπέτειες και τη δυστυχισμένη ζωή του μικρού Όλιβερ, θέλησε να δείξει ότι το πνεύμα του καλού καταφέρνει πάντα να υπερνικά κάθε αντίξοη περίσταση και τελικά να θριαμβεύει.